הכשרת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR

מחזור חמישי, שנת תשע"ח.

מנהל אקדמי: ד"ר אסף פדרמן. מרכזת: שרית זר אביב.

קישור לטופס הרשמה בתחתית מסמך זה. נא קראו בעיון.

אנחנו שמחים לפתוח את ההרשמה ל 24 משתתפים מתאימים המעוניינים ללמוד ולהתנסות בהוראת מיינדפולנס בקבוצה, בגישות MBSR ו MBCT. התוכנית מיועדת לבעלי נסיון משמעותי במיינדפולנס שהשתתפו כבר בקורס MBSR במתכונת מלאה.
התכנית להכשרת מורי מיינדפולנס בגישת MBSR הוקמה בשיתוף המרכז להוראה ומחקר של מיינדפולנס באוניברסיטת בנגור, ונתמכת על ידו. היא מזכה את המשתתפים בה בתעודה מטעם המרכז הבינתחומי הרצליה. השנה התוכנית מוצעת במתכונת מורחבת ומשופרת.

בוגרי התכנית יוכלו להצטרף לקהילת המורים המשגשגת של מכון מודע ויקבלו תמיכה מקצועית וחברות בקהילה של מורים ומדריכים. מכון מודע פועל כדי לקדם את התחום באירגונים שונים, כולל משרד החינוך, והבריאות.

תוכנית ההכשרה אינה מהווה הסמכה ללמד מטעם מכון מודע אלא היא חלק ממסלול להעמקה פיתוח ומומחיות בהוראת מיינדפולנס לקהל מערבי ומודרני. מצופה מבוגרי התוכנית להמשיך לקבל הדרכה ולהתפתח מקצועית באופן אישי ובתמיכת המכון.

מבנה התכנית

בתוכנית שלושה קורסים וההשתתפות בהם חובה (פירוט בהמשך המסמך):

 1. מיינדפולנס בבודהיזם ובמערב העוסק בפרשנויות השונות למיינדפולנס במסורת הבודהיסטית העתיקה והמודרנית.
  ד"ר קרן ארבל, ד"ר אסף פדרמן.
  מועדים:
  יום ב' 23 באוקטובר 2017   9:30-17:00
  יום ב' 30 באוקטובר 2017   9:30-17:00
  יום ו' 3 בנובמבר 2017        9:30-16:00
 2. מנגנונים פסיכולוגיים ומוחיים במיינדפולנס, העוסק בפסיכולוגיה ומדע המוח של מיינדפולנס. הקורס בשילוב חומרים מקוונים שנוצרו במיוחד לו.
  מרצים: ד"ר נועה אלבלדה, ד"ר נאוה לויט בן נון, ד"ר יוליה גולנד, ד"ר אסף פדרמן.
  4 מפגשים בין השעות 16:30-20:30 בהרצליה. במהלך החודשים נובמבר-דצמבר 2017.
  (המועדים המדוייקים יפורסמו במהלך חודש מאי 2017)
 3. ריטריט הכשרת מורים המתמקד בפדגוגיה של הוראת מיינדפולנס בקבוצה הלכה למעשה.
  ד"ר אסף פדרמן, שרית זר אביב, תומר בשן.
  13-20 בפברואר 2018 בית אורן     (התחלה ביום ג', סיום ביום ג' סה"כ 7 לילות)

תנאי קבלה

תוכנית ההכשרה מיועדת לבעלי נסיון משמעותי במדיטציית מיינדפולנס והיכרות עם גישות MBSR או  MBCT. היא אינה מתאימה למי שאין לו תרגול קבוע וממושך של מיינדפולנס. תנאי הקבלה הם:

 1. השתתפות קודמת בקורס MBSR או MBCT שהועבר על ידי מורה שהוכשר לכך והסתיים לא יאוחר מסוף אוגוסט 2017. שימו לב שעל הקורס להיות לפחות 8 מפגשים של שעתיים וחצי.
 2. נסיון בתרגול מיינדפולנס באופן קבוע במשך 4שנים לפחות. נסיון זה כולל השתתפות בשני ריטריטים של 7 ימים הכוללים תרגול מדיטציית מיינדפולנס בשתיקה, עם מורה.
 3. תואר ראשון לפחות. תינתן עדיפות לבעלי תארים מתקדמים מתחומי הייעוץ, הטיפול, החינוך והבריאות. מועמדים ללא תואר יידונו לגופו של אדם בהתאם לנסיון מקצועי רלוונטי.
 4. ידיעת השפה האנגלית: חלק מחומרי הקריאה באנגלית.

בהינתן עמידה בתנאי הקבלה, תינתן עדיפות למועמדים בעלי תואר שני ורקע תעסוקתי במערכת החינוך או מערכת הבריאות.

שימו לב: ניסיון קודם וריטריטים אינו כולל את כל סוגי המדיטציה הקיימים בעולם, ואינו כולל יוגה, דמיון מודרך, NLP, מדיטציה טרנסדנטלית, וכדומה. הכוונה היא לניסיון משמעותי במיינדפולנס על צורותיו השונות במערב או במזרח.

פרטי הקורסים

מיינדפולנס בבודהיזם ובמערב

במסגרת ההשתלמות נלמד על מדיטציה על פי אסכולות שונות בתהרוואדה ובזן בודהיזם, וכיצד המפגש ביניהן בעת המודרנית השפיע על תנועת המיינדפולנס במערב, ובמיוחד על MBSR  ועל MBCT.

נלמד מתוך כתבים בודהיסטים המתארים מדיטציה ונלמד על הפרשנויות השונות שהם קבלו באסיה במהלך השנים, עד העת המודרנית. נלמד לתרגל את סוגי המדיטציה השונים ובאופן זה נקבל תמונה עשירה על מיינדפולנס שכוללת גם את הרקע התיאורטי והפילוסופי וגם התנסות פעילה בחוויה.

מנגנונים פסיכולוגיים ומוחיים במיינדפולנס

השנה הקורס מוצע במתכונת חדשה הכוללת הרצאות קצרות, ודיון בין חוקרות המוח למומחים למדיטציה בנושאי ההרצאה. נלמד על ההשפעה שיש לאימון מיינדפולנס על המוח ועל הנפש. נכיר את המחקר העדכני וההתפתחות ההיסטורית שלו ונסקור כיוונים חדשים שהוא פותח. נלמד על התיאוריות שמסבירות כיצד מיינדפולנס עובד ומדוע הוא נמצא כמועיל להפרעות מסויימות (אבל לא לאחרות). תהיה הזדמנות להתנסות באופן חווייתי בתרגילי מיינדפולנס קצרים ומונחים שפותחו במרכז הבינתחומי הרצליה.

נושאים: גמישות מוחית, ״טייס אוטומטי״, המוח הרגשי, המוח הגופני, יישומים של מיינדפולנס בפסיכולוגיה, המוח והעולם, העצמי והאחר,  מחקר יישומי על מיינדפולנס.

ריטריט הכשרת המורים TTR1

הריטריט מיועד להכנת המשתתפים לקראת הוראה של קורס "הפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס" ויכלול הצגה שיטתית של חומרי הלימוד והתרגולים. חלק מחומרי הקריאה באנגלית. הריטריט מיועד ל-24 משתתפים אשר יקבלו ליווי על ידי שני מורים, כך שתתאפשר עבודה בקבוצות קטנות וכן תהיינה הזדמנויות למפגשים אישיים. הלימודים יתקיימו במשך כל היום, בין השעות 8:00-21:00. הלינה במקום. המשתתפים יתרגלו מיינדפולנס וילמדו את הרכיבים השונים של MBSR תוך שימת דגש על חקירה (inquiry), רפלקסיה ודיאלוג על החוויה האישית שלהם.

למרות שקיימת חפיפה משמעותית בין התכנים והמיומנויות הכרוכים בהוראה של MBSR ושל MBCT הריטריט לא נועד להכשיר מטפלים לטיפול קוגניטיבי מסוג MBCT, שכן כדי לטפל בשיטה זו דרושה הכשרה מתאימה בתחום בריאות הנפש.

מרצי התכנית

ד"ר אסף פדרמן, מנהל שותף ומפתח תכניות במכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה במרכז הבינתחומי הרצליה. בעל תואר דוקטור בפסיכולוגיה (Ph.D.) מאוניברסיטת ווריק באנגליה ובוגר תכנית ההכשרה למורי MBSR/MBCT באוניברסיטת בנגור. מטפל התנהגותי-קוגניטיבי ועמית הוראה באוניברסיטת חיפה.

ד"ר נאוה לויט בן נון, חוקרת מוח, מנהלת מרכז סגול למוח ותודעה ומרצה בבית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה, במרכז הבינתחומי הרצליה. השלימה את לימודי התואר הראשון בפיזיקה באוניברסיטה העברית ואת לימודי הדוקטורט בנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע. בוגרת תכנית ההכשרה למורי MBSR מטעם אוניברסיטת בנגור ומכון מודע.

ד"ר קרן ארבל, חוקרת ומתרגלת את הדרך הבודהיסטית במשך 19 שנים, במהלכם למדה ותירגלה עם מורים רבים במסורת הבודהיסטית בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות התבודדות ארוכות. קרן כתבה את עבודת הדוקטורט שלה על התיאוריה של המדיטציה בבודהיזם המוקדם. בשנים האחרונות מלמדת פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית באוניברסיטת תל-אביב ומנחה מפגשי לימוד ותרגול של הדרך הבודהיסטית בעמותת "תובנה", בית ספר "פסיכודהרמה" ועוד.

ד"ר יוליה גולנד, חוקרת מוח ומרצה בבית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה. השלימה את לימודי הדוקטורט שלה במכון ויצמן למדע ובאוניברסיטה העברית בירושלים, שעסק בתהליכי סנכרון עצבי ברשתות מוחיות. כיום עוסקת בחקר התהליכים הביולוגיים המעורבים באינטראקציה בינאישית.

שרית זר אביב, מנחת קורסי MBSR בהכשרת מכון מודע ואוניברסיטת בנגור, מתרגלת ומלמדת מדיטציה בעמותת "תובנה", מורה ליוגה ויג'נאנה ופסיכותרפיסטית גופנית בשיטת ביוסינתזה.

תומר בשן, מנחה קורסי MBSR בהכשרת מכון מודע ואוניברסיטת בנגור, מתרגל ומלמד מדיטציה בעמותת "תובנה", בעל תואר M.A בטיפול בתנועה, פיזותרפיסט BPT, מטפל בגישת האקומי לפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס, מורה לצ' קונג ומטפל שיאצו. תומר מרכז את התוכנית השנתית להעמקה במיינדפולנס במכון מודע.

ד"ר נועה אלבלדה, מרצה בבית ספר ברוך איבצ׳ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטה הפתוחה. נועה השלימה את לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד ואת לימודי הדוקטורט (במסלול ישיר) בפסיכוביולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. עבודת הדוקטורט של נועה עסקה בהשפעה של ארועי עקה (סטרס) בינקות על תהליכים התפתחותיים של המוח ועל הסיכון להופעת מחלות פסיכיאטריות כגון סכיזופרניה ודיכאון בבגרות.

עלות ההשתתפות בתכנית 7250 ש"ח

מחיר התכנית אינו כולל לינה ואירוח בריטריט ההכשרה בבית אורן. התשלום על הלינה והאירוח יועבר ישירות ל"אירוח כפרי בית אורן" ויכלול 7 לילות בפנסיון מלא כולל 3 ארוחות ביום, כיבוד ושתייה חמה בהפסקות. התשלום על האירוח והלינה צפוי להיות כ 2200 ש"ח, תלוי במספר המשתתפים ובחירת החדרים.

* הלינה תהיה בזוגות בחדרים הטובים יותר שקיימים בבית אורן (לא חדרי המטיילים הישנים).

* ישנה אפשרות לתנאי לינה משודרגים בעלות נוספת, כגון חדר בודד, או חדרים מהודרים יותר.

* המלגות השנה מיועדות בעיקר לדוברי ערבית. אנא פנו אלינו לפרטים נוספים או אם יש צורך אמיתי בעזרה בשכר הלימוד.

* ניתן לשלם בתשלומים.

מדיניות ביטולים

 • עד 30 באוגוסט 2017 יינתן החזר כספי מלא למעט דמי טיפול של 150 ש"ח.
 • עד 30 בספטמבר 2017 יינתן החזר בגובה 80% מהמחיר ששולם.
 • עד 15 באוקטובר 2016 יינתן החזר בגובה 50% מהמחיר ששולם.
 • אחרי 15 באוקטובר 2016 לא יתאפשר החזר כספי.

במקרים חריגים תתאפשר השלמה במחזור הלימודים הבא, רק לקורסים "מנגנונים פסיכולוגיים ומוחיים במיינדפולנס" ו"מיינדפולנס בבודהיזם ובמערב". לא ניתן להעדר או להשלים השתתפות ב"ריטריט הכשרת המורים TTR1" מאחר ומספר המשתתפים מוגבל ל-24.

תהליך ההרשמה

למילוי טופס הרשמה יש להכנס לקישור הבא:

https://goo.gl/forms/qLItwaD1ADXCeSnI3

אנחנו משתדלים לחזור אליכם תוך 14 יום לצורך תיאום שיחה אישית והמשך תהליך ההרשמה.

מועמדים מתאימים יתבקשו להסדיר את התשלום מיד כדי להבטיח את מקומם. מנסיון השנים הקודמות הקורס מתמלא ומתנהלת רשימת המתנה.

לבירורים ושאלות:

mudacenter@idc.ac.il

09-9602885
נשלח ב הכשרות וקורסים