טיפול ומיינדפולנס

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) עוזר לשנות דפוסים מזיקים שרכשנו עם השנים, ושמפריעים לנו לתפקד ולהנות מהחיים שניתנו לנו. הדרך לשינוי מתרחשת בשני מישורים: שינוי דפוסי הפעולה וההתנהגות שלנו, ושינוי צורות חשיבה לא מיטיבות. השילוב בין טיפול כזה למיינדפולנס הוא מועיל מאוד, ועשוי להגביר את יעילות המפגשים, העומק, וההצלחה בטיפול.

אני מטפל בגישה הזו בקליניקה בחיפה. מי שמגיע אלי בד"כ מחפש ללמוד מיינדפולנס ולשלב את זה בפיתרון בעייה או מצוקה, החל מדאגנות ומצב רוח קשה, וכלה בקשיים גדולים יותר כמו אובססיות-קומפולסיות, הפרעות שינה ואכילה.

אולם מיינדפולנס לא מתאים לכל אחד ולכל מקרה, ולפעמים אנחנו משתמשים בכלים אחרים כדי להשיג את המטרה שלשמה אנחנו נפגשים. ישנם כלים רבים בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי והתהליך הטיפולי הוא גם תהליך לימודי במסגרנו אנחנו מוצאים את הדרכים המתאימות ביותר בשבילך.

להתייעצות אפשר ליצור קשר בעמוד הזה, או בטלפון 054-2257982

כדאי לדעת כמה דברים על גישת הטיפול הזו:

 • זהו טיפול ממוקד מטרה. בפגישות הראשונות אנחנו קובעים יחד מטרה שננסה להשיג, ולאורך הדרך נבדוק כיצד אנחנו מתקדמים לעברה.
 • המטופל משתתף בטיפול באופן אקטיבי. המפגשים הטיפוליים חשובים, אבל מה שעושים בין מפגש למפגש חשוב עוד יותר. לכן יש מעין "שיעורי בית" שמותאמים כמובן למצב והנסיבות.
 • לפגישות יש אופי לימודי וחקרני. אנחנו חוקרים יחד את הבעיות, ובהנחייתי מתקדמים אל עבר שיפור או פיתרון. המטפל הוא גם מורה ומדריך.
 • זו שיטה מובנית. ישנם שלבים ברורים מראש ויעדים אותם ננסה להשיג בזמן מוגדר.
 • זו גישה יעילה, שהוכחה במחקרים רבים. קיימים מאות מאמרים מחקריים על מיינדפולנס בטיפול, והרבה יותר מזה על טיפול התנהגותי-קוגניטיבי באופן כללי. בניגוד לגישות אחרות בפסיכותירפיה, אנחנו יודעים מה עובד (וגם מה לא עובד).

על עצמי:

בשנת 2009  סיימתי את לימודי הדוקטורט בפסיכולוגיה. המומחיות שלי היא אימון תשומת הלב במיינדפולנס, או מודעות קשובה, ואני מרצה על כך באוניברסיטת חיפה. אני מנהל את תחום ההכשרות במכון מודע למיינדפולנס מדע וחברה, בית ספר ברוך איב'צר לפסיכולוגיה, הבינתחומי הרצליה. קודם לכן, עבדתי בתור יועץ תעסוקתי באוניברסיטת ווריק (Warwick) בזמן שהתגוררתי תקופה ארוכה באנגליה, והלימודים הקודמים שלי כללו התמחות בפילוסופיה ובודהיזם. הקליניקה שלי פועלת בחיפה משנת 2012. בן 42, נשוי ויש לי שני ילדים.

2 comments on “טיפול ומיינדפולנס
 1. יונה אמיתי הגיב:

  נשמע מאוד מעניין, אצור קשר

 2. ורה דוביצקי הגיב:

  מעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*