מקורות ביבליוגרפיים על מיינדפולנס במחקר

פונים אלי לפעמים בבקשה למידע על מאמרים ומחקרים על מיינדפולנס. לסטודנטים שכותבים את עבודותיהם אני אומר שאין קיצורי דרך, כלומר, שאני לא הולך לסכם להם מאמרים או למצוא להם חומר רלוונטי, כי יש בעולם ספרייה, ובספרייה יש מחלקת ייעץ. ואפילו לא היתה ספרייה יש אינטרנט, ויש גוגל סקולר.

ובכל זאת, בשביל אנשי מקצוע ומי שצריך סיכום מהיר, הנה עיקרי הפרסומים החשובים מהשנים האחרונות. מדובר על מטא-אנליזות שמסכמות מספר מחקרים סביב נושא מסויים. בחלק מהמקרים לא מדובר במילה האחרונה, אבל זה הכי טוב שיש לנו כרגע. זה מסוכם במסמך PDF קצר. בבקשה טרחו וקראו את המאמרים עצמם אם אתם צריכים לקבל החלטה או להפיץ מידע לאנשי מקצוע. אני מביא את הדברים בקיצור רב מאוד.

מי שאוהב יוטיוב (נולדתם אחרי שנת 2000), ויש לו רק 8 דקות, הנה סרטון שהפקתי לבקשת משרד הבריאות שסוקר את ההגדרה של המיינדפולנס, וכמה מחקרים עיקריים בתחום נכון ל 2018:

האתר https://goamra.org  החוקר דוויד בלאק (David Black) מוציא בכל חודש סיכום של המאמרים הבולטים בתחום המיינדפולנס. אפשר לקרוא את כל הגליונות האחרונים, וכן קישורים לסקירות על פי נושאים. הוא מכסה על מחקר מוח, חינוך, טיפול, בריאות ועוד. מומלץ ביותר. אפשר גם לקנות ממנו במחיר לא יקר רשימה של אלפי מאמרים מאונדקסים בתוכנה בבליוגרפית endnote.

האתר kspope.com/memory/mindful.php  הפסיכולוג קן פופ (Ken Pope) אסף מאות מאמרים מתחום בריאות הנפש, סקירות, מחקרים, ספרים. הם מוצגים בדף ללא סיכום או הסבר נוסף, אבל מהווים מקום טוב להתחיל את החיפוש. מכסה רק על תחום הטיפול והפסיכולוגיה.

ד"ר אסף פדרמן הקים ומנהל את האתר הזה. מלמד דהרמה, מיינדפולנס, מדיטציה. מצייר, מתרגם וכותב. מטפל בקליניקה פרטית. אוהב את החיים באופן כללי.

נשלח ב בלוג מאמרים עם התגית: ,