היכן ללמוד מודעות קשובה?

הקורסים הבאים של מכון מודע מפורטים בדף "קורסים". אבל המאמר הזה סוקר באופן כללי את התחום והיכן עוד אפשר ללמוד בישראל ובכלל.

מהיום אפשר גם ללמוד באופן עצמאי באמצעות הספר שכתבתי על הנושא. הוא מכיל שמונה שיעורים וכ 15 תירגולים שונים, כולל הקלטות אודיו של הנחיות לתרגול. כדאי בשלב כלשהו למצוא מורה שיעזור לדייק את התירגול ולהתקדם. (לרכישה ישירה לחצו כאן)

מורה נבוכים למתעניין ולמתעניינת בפיתוח מודעות קשובה

כל אחד מאיתנו לומד קצת אחרת, ולכל אחד מאיתנו צרכים שונים. למרות שמודעות קשובה (מיינדפולנס) היא מיומנות גנרית, יש דרכים שונות ללמוד אותה ומורים שונים ושיטות שונות יספקו דגשים ותהליכים שונים זה מזה. המאמר הזה סוקר כמה גישות להוראת מיינדפולנס ומצביע על כמה אפשרויות ללמוד בישראל.

ההקשר של הוראת מודעות קשובה

אימון תודעתי, או מדיטציה, לא נולד בשנות השמונים בארה"ב. יש לו היסטוריה ארוכה במסורות קונטמפלטיביות, במיוחד בבודהיזם. החל משנות השבעים הוא החל לחלחל אל תוך תחומי דעת מערביים ובמיוחד אל הטיפול הפסיכולוגי ואל רפואת גוף-נפש. משם הדרך לא ארכה ומודעות קשובה הגיע אל תחומים אחרים, למשל חינוך, ניהול, וייעוץ ארגוני.

בדומה לאימון גופני שנועד לשמור על גוף בריא ופעיל, גם הנפש שלנו זקוקה לתרגול שיטפח בריאות נפשית, איזון, פתיחות ושמחה. ההבנה שניתן לפתח איכויות אלה מגיעה היום מהמחקר הפסיכולוגי וממחקר המוח, אבל אינה זרה למסורות הרוחניות שעודדו תרגול של מדיטציה ותרגולים אחרים כדי לשפר ולחזק את חיי הנפש.

הבסיס של מודעות קשובה הוא אחד: טיפוח יכולת קוגניטיבית למיקוד, והרחבה ופתיחה של הלב אל המציאות של חיינו. בכל מקום שנלמד זאת זה יכול לעזור להפחית את הסבל וליצור יותר בהירות, שלווה, ויציבות. אך הדגשים והתיאוריה שמלווים את הלמידה יהיו שונים אם נלמד זאת במנזר בודהיסטי או בחדר ישיבות בחברה עסקית גדולה. למורים שונים יהיו מן הסתם דגשים שונים ושיטות שונות להוראה. בפסקאות הבאות אנסה לשרטט בקווים כלליים את המפה של תחום המיינדפולנס על גווניו השונים.

(עדכון 2017. יש התפוצצות של קורסים, מורים, גישות, וכיוונים. אני גם אחראי לזה קצת, כי הכשרתי כ 100 מורים בשנים האחרונות… לאור זה בקרוב יהיו קווים מנחים שיוכלו לסייע לך להבחין בין המורים השונים, ולעזור להבין אם מי שמלמד עומד בקריטריונים של איכות ואחריות. אם יש ספק – תמיד תשאלו מה הרקע של המורה, כמה זמן הוא/היא מתרגלים מיינדפולנס בעצמם, והיכן למדו או הוכשרו ללמד.)

היכן אפשר ללמוד?

דהרמה ובודהיזם

buddhaאפשר ללמוד מיינדפולנס כמדיטצייה ממורים אשר פועלים במסורת הבודהיסטית. גם בתוך השדה הזה יש גוונים שונים וצורות רבות. ישנם מורים מסורתיים יותר, למשל נזירים בודהיסטים מאסיה, וישנם מורים בעלי אוריאנטציה מערבית ומודרנית שבמקרים רבים יגדירו את עצמם כמורים ל"דהרמה" או למדיטציית תובנה (insight meditation). עמותת תובנה בישראל היא הגוף הגדול ביותר שמאגד מורים למדיטציית תובנה. בישראל פועלים גם ארגונים ומורים רבים במסורות הבודהיסטיות השונות. האתר בודהיזם בישראל מספק מידע נוסף.

 

טיפול ובריאות הנפש

אפשר למצוא קורסים וסדנאות למיינדפולנס גם בהקשר פסיכולוגי טיפולי. MBCT או בעברית "טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס" הוא קורס בן שמונה שבועות המבוסס על תוכנית דומה מאוד בשם MBSR שפותחה במקור לבתי חולים (ראו למטה). הקורס הטיפולי פותח במקור למניעת נפילה אל אפיזודת דיכאון מג'ורי אצל מי שהיו לו שלוש אפיזודות או יותר, והמחקר מראה שיש בזה תועלת מוכחת. קורס מהסוג הזה אמור להיות מועבר על ידי מורה מוסמך שהוא גם מטפל קליני עם הכשרה בפסיכותירפיה. בקבוצה יהיו לרוב אנשים עם קשיים נפשיים דומים. מטפלים כאלה לפעמים מתאימים את הקורס להפרעות נפשיות אחרות, למשל להפרעות חרדה. אפשר למצוא מידע נוסף על MBCT בקישור www.mbct.co.il

MBCT bookישנן שיטות טיפול נוספות המשתמשות באימון מודעות קשובה, הבולטות ביניהן הן ACT ו DBT. בשיטות האלה עובדים על פי רוב עם מטפל קוגניטיבי התנהגותי בפגישות פרטניות ובקבוצה. DBT פותחה להפרעות פסיכולוגיות בעלות מזג סוער, ובמיוחד הפרעת אישיות גבולית. מידע על מטפלים אפשר למצוא באתר האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי.

שיטות נוספות משלבות מיינדפולנס בטיפול פסיכולוגי ארוך טווח. אפשר לציין כאן את שיטת האקומי, ואת הפסיכולוגיה האינטגרטיבית.

קורסים פתוחים לקהל הרחב – הפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס

הפחתת לחצים באמצעות מודעות קשובה (MBSR) היא תוכנית קבוצתית בת שמונה שבועות שהייתה הבסיס וההשראה לתוכנית MBCT שתוארה לעיל. היא פותחה בסוף שנות השבעים על ידי ד"ר ג'ון קבאט-צין שעבד בבית חולים עם הסובלים מכאב כרוני ומחלות שאינן ניתנות לריפוי. זו ללא ספק תוכניות המיינדפולנס החילונית הפופולריות ביותר בעולם, ומאות אלפי תלמידים השתתפו בה במאות מרכזים בארה"ב אירופה אוסטרליה ואפילו באסיה. לב התוכנית הוא פיתוח של מודעות קשובה על מנת לשפר את יכולת ההתמודדות עם הקושי והלחץ שיוצרים מצבי מחלה, ובכך לאפשר לגוף ולתודעה להתמודד טוב יותר עם המצב. הקורס שמועבר במכון מודע למיינדפולנס מדע וחברה, במרכז הבינתחומי הרצליה מכונה שם אימון מוחי במיינדפולנס בגישת MBSR . אני עובד במרכז הבינתחומי, ויש לנו שם גם תוכניות הכשרה למי שרוצה ללמד את הקורס הזה. בוגרי המכון מלמדים בכל רחבי הארץ. חלקם מאונדקסים בעמוד הזה.

למערכת החינוך

keshevבתחום החינוך פועלות בעולם מספר תוכניות. בישראל, תוכנית שפת הקשב שפותחה על ידי שימי לוי-ישובי (במקור בשיתוף עם מרכז גוף-נפש ברמת השרון) היתה אחת התוכניות הראשונות בעולם להכניס תרגול מודעות קשובה לתלמידי בתי ספר יסודיים. הסרט "פואמה פדגוגית" ששודר בערוץ הראשון בינואר 2016 מתאר פעילות בבית הספר "תל חי" בתל אביב, הכוללת שילוב של לימודי מיינדפולנס לתלמידים בכיתות אל"ף עד ו"ו.

יש היום כמה תוכניות התערבות בבתי ספר. אני מכיר לעומק את התוכנית שפיתחנו במכון מודע ובנויה כהשתלמות מורים מוסדית שמוכרת על-ידי משרד החינוך לאופק חדש ועוז לתמורה. התוכנית פועלת מזה 3 שנים, ומובילים אותה קבוצה של מרצים בעלי נסיון בחינוך שהוכשרו על-ידי המכון. את התוכניות האלה מנהל עמוס אבישר וניתן לפנות אליו באופן ישיר בנושא זה. mudacenter@idc.ac.il

קיימות תוכניות נוספות בחינוך, כולל קורסים לדרגות 7-9 המתקיימים במכללת אורנים ובאוניברסיטת תל אביב. אני בטוח שעם הזמן נראה יותר ויותר מזה עד שהנושא יוטמע לגמרי בהכשרת צוותי החינוך במכללות.

העמקה במיינדפולנס

מספר אירגונים מציעים מסגרות ללימודי המשך למי שכבר התנסה בלימודי מיינדפולנס קודמים, למשל בסדנה של מפגשים שבועיים כמו MBSR. בין האירגונים: תובנה, מכון מודע, פסיכודהרמה, שילוב (טבעון), ומרכז גוף נפש ברמת השרון.

אני אפרט קצת על מכון מודע: בעלי נסיון מסויים במיינדפולנס יכולים היום להצטרף לקורס מתקדם במיינדפולנס MBCL שמוצע במכון מודע למי שסיים קורס MBSR בסיסי. בנוסף המכון מציע שנת העמקה הכוללת 200 שעות לימוד ושני ריטריטים.

לסיכום. פונים אלי לעתים בשאלה "היכן ללמוד?" והתשובה תלויה בסוג הלימודים ובמורה.

לקהל הרחב אני ממליץ על השתתפות בקורס "אימון מוחי במיינדפולנס בגישת MBSR" או קורס אחר של MBSR. חשוב לבדוק את ההכשרה והנסיון של המנחים.

למטפלים ואנשי מקצוע בתחומי בריאות הנפש – ישנם קורסים קצרים יחסית (40-50 שעות) במסגרת של הכשרות בטיפול התנהגותי קוגניטיבי. מטפלים שונים מלמדים קורסים כאלה במסגרות של CBT (למשל CBT אינטגרטיבי של איתי אדרס בחיפה והתוכנית של יעקב סיני בתל השומר. לאחרונה נפתחה גם מסגרת לימודים ב"שילוב" בטבעון). גם תוכנית הגל החדש בפסיכותירפיה במרכז הבינתחומי הרצליה תציע קורסים בנושא. קורסים אלה אינן הכשרה אבל נותנים הבנה טובה של גישת המיינדפולנס בהקשר הקליני.

ישנן תוכניות ארוכות יותר המהוות הכשרה בפסיכותירפיה כמו התוכנית לטיפול מבוסס מיינדפולנס בבר אילן, ותוכניות הכשרה בהאקומי. תוכניות אלה נמשכות כשלוש שנים והתוכן שלהן לא נסקר בסקירה זו.

ד"ר אסף פדרמן הקים ומנהל את האתר הזה. מלמד דהרמה, מיינדפולנס, מדיטציה. מצייר, מתרגם וכותב. מטפל בקליניקה פרטית. אוהב את החיים באופן כללי.

נשלח ב בלוג מאמרים עם התגית: , , , , , ,